KYLC617
KC Machinery
KYLC617
| Availability: | |
|---|---|
| Quantity: | |
Product Description:
KYLC617 :
Surface Down-the-Hole Drill Rig
Features:
KYLC617 is KYLC617 Drill rig car is a multi-purpose drilling rig,innovative design, high cos performance.Stable quality ,simple operation
Technical Speficications
| Supporting Power | YUCHAI Engine 70KW |
| Rated Power | 70KW |
| Drilling Diameter | 90-100mm |
| Depth Of econnomical Drilling Depth | 30cm |
| Drill Rod | φ64mmx3000mm |
| Inchnes/DTH Hammer | 3''/4'' |
| Working Pressure | 0.8-1.6Mpa |
| Air Consumption | 9-15M³/Min |
| Rotary Torque.(Max.) | 2400N.m |
| Rotary Speed | 0-150 r/m |
| Method Of Feed | Oil Cylinder+Roller Chain |
| Travelling Speed | 0-2km/h |
| Cilmbing Capacity | 30° |
| Ground Clearance | 450mm |
| Weight of Complete Machines | 4800kgs |
| (LxWxH)Outer Dimensions | 5700x2100x2300 |
| Drilling Hardness | F=6-20 |
| Volume of Diesel Oil Tank | 100L |
| Method Of Dust Collectiong | / |
Details Whole Machine Photos and Shipment:









