KYLC750
KC Machinery
KYLC750
| Availability: | |
|---|---|
| Quantity: | |
Product Description:
KYLC-750 Surface Down-The-Hole Drill rig
KYLC750 Drill rig is the Highest Level Multifuncational in the sepreated Drill rig Machine.
The reinforce designed Drill Arm Parts can carry a Maxium of 3 Tons of Guide Parts. The longest Guid Rail can reach 6 Meters Drill Hol at a time . Solved part of the process to Change The Rod Troudble . The triple iron Pump adopt the well-know domestic brands to ensure the long-term operation of the machine. Add install Rolling, suitable for steep slope operation. Especially suitable for about 300MM foundation pit drilling and photovoltaic holes and other large aperture operation.
Technical Speficiation
| Supporting Power | Yuchai 88KW Four-Cylinder |
| Rated Power | 88KW |
| Drilling Diameter | 260-500MM |
| Depth of Econnomical Drilling | 30M |
| Drill Rod | φ89mmx3000mm/φ102mmx3000mm |
| Inches/DTH Hammer | 6"-12" |
| Working Pressure | 1-2.4Mpa |
| Air Consumpation | 14-50M³/Min |
| Rotary Torque(Max.) | 13000N.m |
| Rotary Speed | 0-80r/min |
| Method of Feed | Motor+Chain |
| Travelling Speed | 0-3KM/h |
| Climbling Capacity | 30° |
| Ground Clearance | 450mm |
| Weight of Complete Machine | 6800KGS |
| (LxWxH)/Outer Dimensions | 6000X2380X2500 |
| Drilling Hardness | F=6~20 |
| Volume of Diesel Oil Tank | 100L |
| Method of Dust Collecting | / |
Details Products Photos:









