KH843
KC Machinery
KH843
| Availability: | |
|---|---|
| Quantity: | |
Product Description:
KH843 Integreted Blasting Hole Down-The-Hole Drill Rig
Feautures:
KYLC843 The integrated open-air Down- The- Hole drill rig is combined the Down -The- Hole drilling system and the screw air compression system. Can drill for vertical,inclined and horizontal holes. It is used for drilling blasting holes and Pre-crack holes in open mines and rock excavation engineering.Equipped with an efficient dust collection system
Techincal Spefications
| Hole Diameter | 90-120mm |
| Drilling Depth | 30M |
| Rotate Torque | 1650N.m |
| Engine | Yuchai 6 Cyliner 110KW or 4Cylinder78KW |
| Compressor | Single-Stage Compressor (13M³/Min,16Bar) |
| Weight | 6880KGS |
| Drill Magazine | 3M φ64Drill Rods 6pcs+.2Mφ64Drill Rods 1pcs+45A DTH Hammer+1 Drill Bits |
| Guide | Aluminum Alloy |
| Valve | Qiantian /QT Hydraulic Valve |
| Rotate Speed | 0-150 r/Min |
| Feed Form | Aluminum Alloy Beam+Oil Cylinder Propulsion |
| Rotation Motor | Eaton 6K Series |
| Dust | Xuanhua 14 Core(14^2) |
| Tramming Speed | Fast 3km/h, Slow 1.5kw/h |
| Electric System | Imported electrical parts,Ip56 Leval waterproof. |
Detail Drill Rig Photots:







