KH101
KC Machinery
KH101
| Availability: | |
|---|---|
| Quantity: | |
Product Description:

KYLC101 Integreted Automatically Changing Rod Down-The-Hole Drill Rig
Features:
1:Automatic receiving and unloading rod system, to meet a single simple operation;
2:Aluminum alloy propulsion beam, lightweight design, drilling more efficient, stable
3: Imported original electrical parts, dust and waterproof, more adapted to the harsh mine environment;
4:Single-stage high-efficiency screw air compressor, stable and durable(13M³/Min, 16bar )
5: Eaton rotary drill motor, stable and efficient;
6;14-core dust removal and air filter, large filtration area, to meet the 90-115 MM aperture requirements;
7: Large maintenance space, vulnerable parts replacement is simple;
8:Two- stage air filter to meet the harsh mine needs
Techincal Spefications
| Hole Diameter | 90-115mm |
| Drilling Depth | 21M |
| Rotate Torque | 1700N.m(13Mpa) |
| Engine | Yuchai 162KW or Cummins 153KW |
| Compressor | Single-Stage Compressor (13M³/Min,16Bar) |
| Weight | 12Tons |
| Drill Magazine | 3M φ64Drill Rods 7pcs+45A DTH Hammer+1 Drill Bits |
| Guide | Aluminum Alloy |
| Valve | Qiantian /QT Hydraulic Valve |
| Rotate Speed | 0-150 r/Min |
| Feed Form | Aluminum Alloy Beam+Oil Cylinder Propulsion |
| Rotation Motor | Eaton 6K Series |
| Dust | Xuanhua 14 Core(14^2) |
| Tramming Speed | Fast 3km/h, Slow 1.5kw/h |
| Electric System | Imported electrical parts,Ip56 Leval waterproof. |
Detail Drill Rig Photots:









