KYLC618GF
KC Machinery
KYLC618GF
| Availability: | |
|---|---|
| Quantity: | |
Product Description:
KYLC618GF :
Surface Down-the-Hole Drill Rig(Special Design for Solar Pile Drill )
Features:
KYLC618GF Multi-function drilling rig is a multi-purpose drilling rig, which can be used Impactor punch, with a twist screw drill. It is well known for its high efficiency, high strength, large torque and large aperture.KYLC618GF Multi-function drilling rig is a multi-purpose drilling rig, which can be used Impactor punch, with a twist screw drill. It is well known for its high efficiency, high strength, large torque and large aperture.
Technical Speficications
| Supporting Power | YUCHAI Engine 70KW |
| Rated Power | 70KW |
| Drilling Diameter | 90-400mm |
| Depth Of econnomical Drilling Depth | 10m |
| Drill Rod | φ89mmx3000mm |
| Inchnes/DTH Hammer | 5''/6'' |
| Working Pressure | 1.0-2.4Mpa |
| Air Consumption | 15-50M³/Min |
| Rotary Torque.(Max.) | 8000N.m |
| Rotary Speed | 0-80 r/m |
| Method Of Feed | Motor+Chain |
| Travelling Speed | 0-2km/h |
| Cilmbing Capacity | 30° |
| Ground Clearance | 380mm |
| Weight of Complete Machines | 5000kgs |
| (LxWxH)Outer Dimensions | 6400x2200x2550 |
| Drilling Hardness | F=6-20 |
| Volume of Diesel Oil Tank | 100L |
| Method Of Dust Collectiong | / |
Details Whole Machine Photos and Shipment:












