KYLC729S
KC Machinery
KYLC729S
| Availability: | |
|---|---|
| Quantity: | |
Product Description:
KYLC-720S Surface Down-The-Hole Drill rig is powered by Diesel and Electricity.
KYLC729S It is surface Down-the-Hole drilling rig with both uses of diesel and electricity. It is driven by diesel and electricity
power, especially suitable for mines with electric supply, and can switch the drive mode freely. Walking can be driven by diesel engine, flexible and safe movement. The hole can be driven by electric motor,simple maintenance, low operation cost. It is also widely used in anchor bolt support, urban excavation trench, sewer engineering drilling operations.
Technical Speficiation
| Supporting Power | Yuchai 78KW Four-Cylinder+55kW Electric Motor |
| Rated Power | 78KW/55kw |
| Drilling Diameter | 115-180MM |
| Depth of Econnomical Drilling | 50M |
| Drill Rod | 6+1 φ76mmx3000mm/φ76mmx2000mm |
| Inches/DTH Hammer | 4"/5"/6" |
| Working Pressure | 1-2.0Mpa |
| Air Consumpation | 11-21M³/Min |
| Rotary Torque(Max.) | 5500N.m |
| Rotary Speed | 0-160r/min |
| Method of Feed | Oil Cylinder+Chain |
| Travelling Speed | 0-2.5KM/h |
| Climbling Capacity | 25° |
| Ground Clearance | 400mm |
| Weight of Complete Machine | 5700KGS |
| (LxWxH)/Outer Dimensions | 6050X2200X2600 mm |
| Drilling Hardness | F=6~20 |
| Volume of Diesel Oil Tank | 70L |
| Method of Dust Collecting | / |





