KYLC720S
KC Machinery
KYLC720S
| Availability: | |
|---|---|
| Quantity: | |
Product Description:
KYLC-720S Surface Down-The-Hole Drill rig
KYLC720S Down-The-Hole Drill Rig is the Plus version of KYLC712.Upgrade the hydraulic system, increase the system flow, and increase the rotation speed. Increase the pitch and lifting arm cylinder to meet its limited position using
requirements. The high strength propulsion beam and high torque rotary motor enable the rig to use freely in various rock conditions
Technical Speficiation
| Supporting Power | Yuchai 73.5KW Four-Cylinder+55kW Electric Motor |
| Rated Power | 73.5KW/55kw |
| Drilling Diameter | 160-260MM |
| Depth of Econnomical Drilling | 50M |
| Drill Rod | 6+1 φ76mmx3000mm/φ76mmx2000mm |
| Inches/DTH Hammer | 4"/5"/6" |
| Working Pressure | 1-2.4Mpa |
| Air Consumpation | 14-50M³/Min |
| Rotary Torque(Max.) | 7000N.m |
| Rotary Speed | 0-80r/min |
| Method of Feed | Motor+Chain |
| Travelling Speed | 0-2.5KM/h |
| Climbling Capacity | 25° |
| Ground Clearance | 400mm |
| Weight of Complete Machine | 6500KGS |
| (LxWxH)/Outer Dimensions | 6050X2200X2600 mm |
| Drilling Hardness | F=6~20 |
| Volume of Diesel Oil Tank | 70L |
| Method of Dust Collecting | / |





