KH847
KC Machinery
KH847
| Availability: | |
|---|---|
| Quantity: | |
Product Description:
KH845 Integreted Blasting Hole Down-The-Hole Drill Rig
1:Enhanced steel propulsion beam, designed for large aperture, stable and efficient
2: Imported electrical original, dust and waterproof,more adapted to the harsh environment of the mine
3:Single-stage high-efficiency screw air compressor,stable and durable;
4:The Eaton propulsion motor, combined with the 24A roller chain, has a strong propulsion force,wear resistance and stability
4: 14-core dust removal and air filter, large displacement motor, to meet the 115-150 aperture requirements
5:Well-known manufacturer rotary head, multi-channel stability bearinas.Eaton rotary motor.
6:Two-stage air filters to meet the harsh mine needs
Techincal Spefications
| Hole Diameter | 138-152mm |
| Drilling Depth | 30M |
| Rotate Torque | 3000N.m |
| Engine | CUMMINS 194KW or Yuchai 206KW |
| Compressor | Double-Stage Compressor (20M³/Min,20Bar) |
| Weight | 11TONS |
| Drill Magazine | 3M φ76Drill Rods 7pcs+45A DTH Hammer+1 Drill Bits |
| Guide | SS Alloy |
| Valve | Qiantian /QT Hydraulic Valve |
| Rotate Speed | 0-120 r/Min |
| Feed Form | SS Alloy Beam+Oil Cylinder Propulsion |
| Rotation Motor | Eaton 6K Series |
| Dust | Xuanhua 14 Core(14^2) |
| Tramming Speed | Fast 3km/h, Slow 1.5kw/h |
| Electric System | Imported electrical parts,Ip56 Leval waterproof. |
Detail Drill Rig Photots:






